Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?!

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2477

  • Anonim Avatar
  • Anonim
Dramat!!! Ciąg kardynalnych błędów przy przygotowaniu inwestycji, wyborze technologii i zarządzaniu gospodarką ściekową może sprawić, że miasto Brzesko będzie zmuszone zwrócić dotację na budowę sieci kanalizacyjnej w Brzesku, Jadownikach i Jasieniu pozyskaną w kwocie 15 milionów z Unii Europejskiej.
W ramach projektu wybudowano 30 kilometrów sieci, deklarując przyłączenie do niej blisko 4 tysięcy mieszkańców. Sęk w tym, że mieszkańcy muszą podłączać się na własny koszt, który wynieść może co najmniej kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą horrendalnie wysokie stawki za ścieki, które powodują, że do kosztów inwestycji należy doliczyć miesięczny rachunek szacunkowo 185 złotych dla 4-osobowej rodziny.
Perspektywa ta wydaje się być niezwykle niekorzystna tym bardziej, że za wywóz ścieków z przydomowego szamba mieszkańcy miasta i gminy płacą aktualnie niemal o połowę mniej. Zainteresowani mogą też starać się o dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w wysokości 85 % wartości zadania, co powoduje że wartość wkładu własnego wynosi niewiele ponad 2 tysiące złotych, a późniejsze koszty eksploatacji są bliskie zeru.
Tym samym miastu będzie niezwykle ciężko uzbierać 3 720 mieszkańców chętnych podłączyć się do miejskiej sieci, a pieniądze zainwestowane w kanalizację mogą okazać się wyrzuconymi w błoto !

ZOBACZ MATERIAŁ KRONIKI TVP KRAKÓW

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2478

  • Peters Avatar
  • Peters
W tej sprawie pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Czy wcześniej z mieszkańcami zawarto stosowne umowy, w których zainteresowanych zobowiązano do wykonania przyłączy na własny koszt; dlaczego taka, a nie inna technologia (dlaczego np. nie zdecydowano się na wykonanie przykanalików na posesjach zainteresowanych gospodarstw, co znacznie obniżyłoby koszty po stronie mieszkańców), dlaczego ceny odbioru ścieków w Brzesku są tak drogie, a comiesięczne rachunki niezwykle istotnie drenują kieszenie obywateli ???
Należałoby też sprawdzić czy przebieg wybudowanej sieci kanalizacyjnej jest zgodny z projektem, czy aby do sieci kanalizacyjnej nie podpinano deszczówki (różne chodzą słuchy :-)), czy dokonano stosownego odbioru, a jeżeli tak czy uwzględniono uwagi i zgłoszenia mieszkańców.
Wydaje mi się, że o tej sprawie zapewne jeszcze bardzo dużo usłyszymy :-)

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2484

  • bibi Avatar
  • bibi
Do cholery Kowalski i Tracz rozkazuję wam kur....w Przeglądzie Regionalnym i na swojej stronie wymyślcie artykuł że to nieprawda o tej kanalizacji. Za co wam gnojki płacę.

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2585

  • Basia Avatar
  • Basia
Dyskusja niedzielna była prowadzona o kanalizacji i nie ma u nas w rodzinie zgody na płacenie tak drogo przyłącza.

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2596

  • abba Avatar
  • abba
Basia napisał:
Dyskusja niedzielna była prowadzona o kanalizacji i nie ma u nas w rodzinie zgody na płacenie tak drogo przyłącza.

W UM już prowadzone są analizy ile ewentualnie trzeba będzie oddać oraz jak przesunąć termin zwrotu dotacji na po wyborach, spekulacje trwają

Czy Gmina Brzesko straci 22 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2620

  • maw Avatar
  • maw
Ludzie, podłączajcie się! - brzmi tytuł, a zarazem dramatyczny apel władz miasta Brzeska o podłączenie się do sieci kanalizacyjnej, opublikowany w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej.
Wielu mieszkańców jednak z podłączeniem się nie śpieszy. Powodem są pieniądze. Wywiezienie szamba kosztuje ich bowiem dużo mniej niż kanalizacja. I tu rodzi się problem. Jeśli blisko cztery tysiące osób nie podepną się do sieci do końca przyszłego roku, gmina będzie musiała zwrócić 22 mln złotych dofinansowania, jakie dostała na realizację tej inwestycji z funduszy unijnych.
Kanalizacja pociąga za sobą niestety opłaty. Jeśli chodzi o Brzesko, to najwyższe w okolicy. Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków trzeba tam zapłacić prawie 7,60 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny (przyjmuje się miesięcznie 4 metry sześcienne na osobę) wychodzi blisko 120 złotych. Wywóz takiej samej ilości ścieków z szamba kosztuje zdecydowanie mniej.
- Skąd mam wziąć tyle pieniędzy, jak ledwo wiążę koniec z końcem? - pyta starszy mieszkaniec Jadownik, proszący o zachowanie anonimowości. - Nie mam żadnych oszczędności, więc przynajmniej na razie nie myślę o tej inwestycji.

Kliknij na link poniżej, zobacz i skomentuj pełną treść artykułu prasowego na stronie Gazety Krakowskiej ...

www.gazetakrakowska.pl/artykul/3302322,d...cic-22-mln,id,t.html

Czy Gmina Brzesko straci 22 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2621

  • Romek Avatar
  • Romek
Ja osobiście zamontowałem ekologiczną przydomową oczyszczalnie , kosztowało mnie całościowo 6 tyś zł a 70% otrzymałem dotacji z WFOŚ i nic nie płacę co miesiąc i gwarancja 10 lat. Panie Burmistrzu co Pan na to.

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2622

  • tekla Avatar
  • tekla
bibi napisał:
Do cholery Kowalski i Tracz rozkazuję wam kur....w Przeglądzie Regionalnym i na swojej stronie wymyślcie artykuł że to nieprawda o tej kanalizacji. Za co wam gnojki płacę.
dziady z przeglądu do roboty , lizać gacie wawryce

Czy Gmina Brzesko straci 22 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2623

  • tita Avatar
  • tita
maw napisał:
Ludzie, podłączajcie się! - brzmi tytuł, a zarazem dramatyczny apel władz miasta Brzeska o podłączenie się do sieci kanalizacyjnej, opublikowany w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej.
Wielu mieszkańców jednak z podłączeniem się nie śpieszy. Powodem są pieniądze. Wywiezienie szamba kosztuje ich bowiem dużo mniej niż kanalizacja. I tu rodzi się problem. Jeśli blisko cztery tysiące osób nie podepną się do sieci do końca przyszłego roku, gmina będzie musiała zwrócić 22 mln złotych dofinansowania, jakie dostała na realizację tej inwestycji z funduszy unijnych.
Kanalizacja pociąga za sobą niestety opłaty. Jeśli chodzi o Brzesko, to najwyższe w okolicy. Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków trzeba tam zapłacić prawie 7,60 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny (przyjmuje się miesięcznie 4 metry sześcienne na osobę) wychodzi blisko 120 złotych. Wywóz takiej samej ilości ścieków z szamba kosztuje zdecydowanie mniej.
- Skąd mam wziąć tyle pieniędzy, jak ledwo wiążę koniec z końcem? - pyta starszy mieszkaniec Jadownik, proszący o zachowanie anonimowości. - Nie mam żadnych oszczędności, więc przynajmniej na razie nie myślę o tej inwestycji.

Wiadomo dlaczego pani dadej zachęca, nie będę kontynuował myśli o jej zależnościach z wawryką, wyjaśni je zapewne mój znajomy Tomek Latocha kandydat na burmistrza w kampanii , wiele o tym wie

Kliknij na link poniżej, zobacz i skomentuj pełną treść artykułu prasowego na stronie Gazety Krakowskiej ...

www.gazetakrakowska.pl/artykul/3302322,d...cic-22-mln,id,t.html

Czy Gmina Brzesko straci 22 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2625

  • Cybernetyk Avatar
  • Cybernetyk
maw napisał:
Ludzie, podłączajcie się! - brzmi tytuł, a zarazem dramatyczny apel władz miasta Brzeska o podłączenie się do sieci kanalizacyjnej, opublikowany w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej.
Wielu mieszkańców jednak z podłączeniem się nie śpieszy. Powodem są pieniądze. Wywiezienie szamba kosztuje ich bowiem dużo mniej niż kanalizacja. I tu rodzi się problem. Jeśli blisko cztery tysiące osób nie podepną się do sieci do końca przyszłego roku, gmina będzie musiała zwrócić 22 mln złotych dofinansowania, jakie dostała na realizację tej inwestycji z funduszy unijnych.
Kanalizacja pociąga za sobą niestety opłaty. Jeśli chodzi o Brzesko, to najwyższe w okolicy. Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków trzeba tam zapłacić prawie 7,60 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny (przyjmuje się miesięcznie 4 metry sześcienne na osobę) wychodzi blisko 120 złotych. Wywóz takiej samej ilości ścieków z szamba kosztuje zdecydowanie mniej.
- Skąd mam wziąć tyle pieniędzy, jak ledwo wiążę koniec z końcem? - pyta starszy mieszkaniec Jadownik, proszący o zachowanie anonimowości. - Nie mam żadnych oszczędności, więc przynajmniej na razie nie myślę o tej inwestycji.

Kliknij na link poniżej, zobacz i skomentuj pełną treść artykułu prasowego na stronie Gazety Krakowskiej ...

www.gazetakrakowska.pl/artykul/3302322,d...cic-22-mln,id,t.html

Ktoś zawalił, nie uzgadniając z mieszkańcami przyłączeń przed rozpoczęciem inwestycji, ktoś musi naprawić. Nie ma sytuacji bez wyjścia i rozwiązanie wydaje się nader proste.
Niech miasto wykona mieszkańcom przyłącza za darmo. Wtedy uzyska zakładany efekt odpowiedniej liczby odbiorców i nie straci 30 milionowej dotacji z Unii Europejskiej. Mieszkańcy będą płacić za ścieki, miasto na ściekach będzie zarabiać i utrzymywać kilkudziesięcioosobową armia pracowników "wodociągów brzeskich" (swoją drogą po co ich tyle i może stąd się biorą te astronomiczne stawki za wodę i ścieki).
Wszystko w rękach burmistrza i to on, jak zdecyduje się wybudować mieszkańcom przyłącza za free, może uratować tyłek...

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2626

  • snajper Avatar
  • snajper
Kwaśniaki ! Co wyszczelaliście już całą amunicję ? Tylko kapiszony zostały. hahahahahaha

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2628

  • Piotr Avatar
  • Piotr
Boli gdy się pokazuje zaniedbania Burmistrza w tym temacie. My sobie wybierzemy rozwiązanie ws kanalizacji korzystne finansowo.

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2631

  • Abba Avatar
  • Abba
Piotr napisał:
Boli gdy się pokazuje zaniedbania Burmistrza w tym temacie. My sobie wybierzemy rozwiązanie ws kanalizacji korzystne finansowo.

Propaganda sukcesu wawryki właśnie nabiera rozpędu ale jest jedno ale mieszkańcy nie dadzą się Panie Wawryka po raz kolejny oszukać, król jest nagi i taki już pozostanie. Nieudolności nie poprawią nawet płatne media, po prostu się nie da nas wyborców oszukać!!!!!

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2639

  • alina Avatar
  • alina
Abba napisał:
Piotr napisał:
Boli gdy się pokazuje zaniedbania Burmistrza w tym temacie. My sobie wybierzemy rozwiązanie ws kanalizacji korzystne finansowo.

Propaganda sukcesu wawryki właśnie nabiera rozpędu ale jest jedno ale mieszkańcy nie dadzą się Panie Wawryka po raz kolejny oszukać, król jest nagi i taki już pozostanie. Nieudolności nie poprawią nawet płatne media, po prostu się nie da nas wyborców oszukać!!!!!

Pewnie, ze miasto odda dotacje i to z odsetkami, bo trzeba myśleć nielogicznie aby jednym ze wskaźników było podłączenie się mieszkańców do sieci, wariant z góry niemożliwy do realizacji gdyż koszt od budynku waha się od 6-8 tyś zł. Kto tyle wyłoży??? Przydomowa oczyszczalnia 5, 5 tys a koszty eksplatacji zero, kanalizacja 8 zł m2

Czy Gmina Brzesko straci 15 mln zł dotacji z UE ?! 10 lata 2 miesiąc temu #2642

  • kanalizator Avatar
  • kanalizator
Kwaśniak ! Co z twoją akcją: "Zwrot pieniędzy za kanalizację" ?

Odp: Dupa zbita wszyscy mają cie gdzieś!
Time to create page: 0.109 seconds
Zasilane przez Forum Kunena ::